Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Tyvek™ Autoclave Bags with Drawstring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for steam sterilization of large or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. Bags closed via adjustable Tyvek drawstring closure system can be aseptically opened without having to cut or remove particulate generating autoclave tape.
| Includes | Steam indicator |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical production equipment |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Steam sterilization packaging |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Heavy Duty Sterilization Wraps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These wrappers provide an excellent microbial barrier. Ideal for pharmaceutical production applications. For use in steam, ethylene oxide and hydrogen peroxide sterilization processes.
| Thickness (Metric) | 50 gsm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Basis Weight | 50 gsm |
| Product Type | Sterilization Wrap (Heavy-duty) |
| Thickness (English) | 50 gsm |
| Color | Light Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Non-woven Fabric |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Gamma-Irradiated Self-Seal Sterility Maintenance Bag
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gamma-Irradiated Self-Seal Sterility Maintenance Bag used to cover wrapped items after sterilization to provide protection from environmental factors that could compromise sterility.
| Thickness (Metric) | 76.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Cover |
| Color | Clear |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyolefin |
| Certifications/Compliance | COC, Certificate of Irradiation |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1073B Tyvek™ Side Open Autoclave Bag with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1073B Tyvek™ Side Open Autoclave Bag with Steam Indicator is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Autoclave Bag |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 50 in. wide.
Keystone Cleanroom Products Heat Seal Tyvek™ Steam Sterilization Pouches
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heat Seal Tyvek™ Steam Sterilization Pouches provide a strong barrier from microbial contamination.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1073B Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 33 to 38 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1073B Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 33 to 38 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
| Color | White |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment and Components |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Propper Steri-Wrap™ II Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ II is a light weight cellulose based wrap designed for greater drapeability in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Steri-Wrap II |
| Color | Blue, Green |
| Material | Non-woven Fabric |
| For Use With (Application) | Hospital, clinic and professional offices |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek Cover for Stopper Supply Hopper, with Elastic and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tyvek Cover for preventing microbial and particulate contamination.
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclave bag with Self-Seal Closure and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for the steam sterilization of large, or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 7 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Breather Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Breather Bags will not rip or puncture. Includes heat-seal closure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam, EtO, Gamma or VHP Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 28 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 28 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 71.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 8 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 8 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |